Estónsky praclík


2024. 5. 30. | Markéta

Estónsky praclík


Estónsky praclík ma hneď niekoľko variant. Najradšej mám však aj tak ten, ktorý pozostáva z vláčneho brioškového cesta a kakaovo-čokoládovej plnky. Tá chuť je jednoducho dokonalá a nezameniteľná.

 

Budete potrebovať

Cesto:

300g hladkej múky
100ml mlieka
1/2 sáčku sušeného droždia
2 vaječné žĺtky
100g zmäknutého masla
štipka soli
2 lyžice kryštálového cukru
1 vanilkový cukor
1 čajová lyžička škorice

 

Plnka:
95g masla
145g kryštálového cukru
85g čokolády (70%)
35g kakaa (prípadne 100g lieskových orechov)

 

Postup

Do misy vložíme múku, pridáme polovicu sáčku sušeného droždia, cukor, vanilkový cukor, štipku soli, škorice, vaječné žĺtky a vlažné mllieko. Premiešame a pridáme zmäknuté maslo. Vymiešame si hladké nelepivé cesto, prikryjeme potravinárskou fóliou a ponecháme 90minút kysnúť pri izbovej teplote.

Medzitým si pripravíme plnku. Vo vodnom kúpeli si rozpustíme 95g masla, znížime teplotu a pridáme 145g cukru. Necháme rozpustiť a následne odstavíme zo sporáka. Postupne pridávame 85g čokolády, až kým sa celá nerozpustí a vmiešame 35g kakaa. Odstavíme a necháme vychladnúť.

Vykysnuté cesto vyvaľkáme na tenký obdĺžnikový plát a potrieme vrstvou plnky. Kľudne ochutnajte, je jej dostatok a je úžasná :-) Môžete tiež posypať nasekanými lieskovými orechami.

Na dlhšej strane začneme rolovať čo najtenšiu roládu, snažíme sa uťahovať ju tak, aby vznikol tenký šúľok. Ostrým nožom roládu rozrežeme po dĺžke na dve polovice. Vzniknuté dva pramene obmotávame okolo seba a konce spojíme do kruhu na plechu, ktorý sme si vyložili pečiacim papierom. Na plechu ponecháme ešte 40min cesto podkysnúť. Vyhrejeme si trúbu na 175°C. Vykysnutý praclík pečieme vo vyhriatej trúbe cca 35 minút na 175 °C. Pokiaľ nám trúba veľmi pripeká zhora, prikryjeme praclík alobalom hneď, ako chytí zlatistý nádych. Po vytiahnutí z trúby ihneď potrieme praclík rozpusteným maslom (2lyžice) s medom (2lyžice). Necháme trošku vychladnúť a až potom krájame a servírujeme. Najlepšie chutí ešte vláčny.


Zdieľajte to s ostatnými!
Naozaj chcete zmazať položku z košíka?
 
 
Zmazať