Tipy a triky, ako si štýlovo vychutnať svoju kávu
2024. 12. 6. | Mária
Tu nájdete tipy a triky, ako si nezameniteľnú chuť kávy vychutnať ešte o trochu viac, a to aj bez certifikátu profesionálneho baristu!
UMENIE PRÍPRAVY KÁVY OD SLOW BREW PO AFFOGATO
ČI už ste typ človeka, ktorý si svoju kávu vychutnáva dúšok po dúšku a bez svojej šálky sa jednoducho neobíde alebo ten, kto si kávu objednáva štýlom „Hlavne veľa mlieka a cukru, prosím!“, tu nájdete tipy a triky, ako si nezameniteľnú chuť kávy vychutnať ešte o trochu viac, a to aj bez certifikátu profesionálneho baristu!
Takmer každý národ či kultúra má svoj obľúbený druh kávy, na ktorý nedá dopustiť. Existuje tak nespočetne variant, ako si pripraviť a dopriať svoj čierny poklad. Máte chuť na kávu, ktorá je sladená, silná, s mliekom, s likérom či sirupom, s kakaom alebo inou prísadou? Len v Slovenskej republike ročne 1 človek skonzumuje približne 3,26 kg kávy.
Vedeli ste, že Fíni sú s konzumáciou 11 kg kávy ročne na človeka na špičke svetovej spotreby kávy? Na severe majú teda, no povedzme tak trochu nevšedné , obľúbené príchute kávy – kávu so syrom! Jedna alebo viac kociek Leipäjuusto, čo je syr z kravského alebo sobieho mlieka, položia na dno hrnčeka a zalejú kávou. Topiaci sa zmäklý syr s maslovou príchuťou potom decentne konzumujú lyžičkou z kávy. Či sa aj v našich končinách táto tradícia presadí, ukáže až čas...
VLASTNORUČNE PRIPRAVENÁ ĽADOVÁ KÁVA S MLIEKOM
ICE, ICE, BABY: NEZAMENITEĽNÁ CHUŤ ĽADOVEJ KÁVY
Práve v lete príde osviežujúca ľadová káva vhod, ale aj v zime môže byť ľadová dávka kofeínu to, čo Vás zaručene postaví na nohy. Na Slovensku ju najradšej popíjame s kopčekom vanilkovej zmrzliny, podobne, ako talianske Affogato. V preklade to znamená „utopený“, nakoľko je zmrzlina v hrnčeku preliata horúcim espressom a potom pozvoľna pláva v hrnčeku alebo v pohári sem a tam.
Typická vietnamská ľadová káva znie tak trochu exoticky, ale jej príprava je veľmi jednoduchá a rýchla. Stačí naplniť vysoký pohár kockami ľadu, zaliať vychladnutou kávou a zvyšok pohára nakoniec zalejte sladeným kondenzovaným mliekom. Upozornenie: Veľmi sladká záležitosť!
Tip pre Vás: Pre extra intenzívny zážitok z ľadovej kávy môžete vychladnutú kávu zamraziť vo formičke na kocky ľadu. Tak sa Vám Vaša káva nezriedi vodou a jej fantastická chuť zostane zachovaná.
NEBESKÉ PREBUDENIE: ŠIKOVNÝ TRIK NA DOKONALÚ PENU
Taká chuť na nadýchanú výbornú mliečnu penu a práve nie je po ruke žiadny šľahač na penu? Nebojte, úplne si vystačíte s mikrovlnnou trúbou a zaváraninovým pohárom. Na lahodnú mliečnu penu naplňte do polovice zaváraninový pohár mliekom a poriadne viečko zašraubujte. Potom pohár 10-15 sekúnd silno pretrepte, až sa začnú v mlieku vytvárať malé bublinky. Odšraubujte viečko a vložte pohár na cca. 45-60 sekúnd do mikrovlnnej trúby, ohrievajte na vysoký výkon – a hotovo! K dokonalosti chýba už len posypať penu škoricou alebo kakaom, ideálne cez šablónu k tomu určenú.
Tip na skladovanie: Káva je veľmi citlivá na svetlo. Vzácne kávové zrnká by ste teda mali skladovať mimo akýkoľvek zdroj svetla. Mletá káva má tendenciu prijať okolité arómy a pachy v blízkom okolí, preto by ste ju mali uložiť do vzduchotesnej dózy a uchovávať ju v bezpečnej vzdialenosti od korenia atď.
COLD AND SLOW: TRENDY PRÍPRAVY KÁVY DOMA
Stará dobrá prekvapkávaná káva zažíva v posledných rokoch svoj veľký comeback, a tak je aj tým najväčším trendom poslednej doby. Dnes je však tento spôsob nazývaný ako Cold Brew alebo Slow Brew. A čo to vlastne znamená?
Na Slow Brew, alebo inak tiež označovaný ako Pour-Over, Vám postačí akýkoľvek ručný filter z pevného materiálu. Dá sa zohnať v rôznych podobách, väčšina ľudí navyše k príprave používa aj papierový filter. Tí skutoční pôžitkári nechajú najskôr papierovým filtrom pretiecť čistú teplú vodu, tak zachovajú obzvlášť jemnú a vycibrenú chuť. Najskôr zalejeme mletú kávu len malým množstvom horúcej vody, aby káva vo filtri len jemne nabobtnala. Asi po 30 sekundách túto časť postupu opakujte, ale už prilejte trocha viac vody, samozrejme len toľko, aby bola kávová sadlina akurát pokrytá vodou. Po dvoch až troch minútach je proces prekvapkávania na konci a kávu Slow Brew môžete servírovať.
Tip pre Vás: Pokiaľ si chcete vychutnať kávu ako z rozprávky tisíc a jednej noci, pridajte rovno do mletej kávy aj trošku korenenej zmesi Chai. Dá sa zaobstarať už namiešaná v obchode, alebo si ju jednoducho pripravíte aj sami doma – stačí zmiešať škoricu, kardamom, zázvor a klinček.
Niekedy chutí studená káva lepšie než tá horúca. Ako je to možné? Napríklad preto, že sa pri príprave studenej varianty kávy alebo Cold Brew, kedy sa mletá káva zalieva studenou vodou, neuvoľňujú nežiaduce horké látky, takže káva chutí ďaleko jemnejšie a je tak aj lepšie stráviteľná.
Aby ste uvarili takú kávu, budete potrebovať tzv. kávovar French Press, studenú vodu a čas, nakoľko by sa káva mala ťahať zhruba 12 hodín. Nasypte hrubo namletú kávu do kávovaru French Press, zalejte vodou a premiešajte, aby sa sadlina rovnomerne rozprestrela. Následne kávovar uzavrite a nechajte kávu cez noc ťahať. Nasledujúci deň ráno len stlačte dole sitko a kávový koncentrát dolejte troškou vody.
Tip na dozdobenie: Chýba Vám u tejto varianty vôňa čerstvo uvarenej kávy? Vezmite hrsť kávových zŕn a nasypte ich do malej mištičky, do stredu zrniek položte čajovú sviečku a zapáľte ju. Vďaka teplu zo sviečky sa bude po miestnosti šíriť príjemná a typická vôňa kávy.