Japandi: nový interiérový trend


2024. 5. 28. | Mária

Japandi: nový interiérový trend

To najlepšie z oboch svetov: Japandi spája jednoduchú estetiku japonského interiérového dizajnu a komfort škandinávskeho bývania.

 

KEĎ SA HYGGE A ZEN SPOJA DO JEDNÉHO

Krása sveta dizajnu spočíva v tom, že všetko sa zdá byť možné. Aj to, že ďaleký sever a Ďaleký východ sa zrazu aj napriek vzdialenosti veľmi priblížia. Rovnako ako v prípade nového interiérového trendu , o ktorom momentálne všetci hovoria: JAPANDI. Tento štýl má to najlepšie z oboch svetov. Pohodlie škandinávskeho štýlu a jednoduchú estetiku japonského interiérového dizajnu. Skvele sa dopĺňajú a ukazujú, že majú spoločného viac, než sa zdá. Náš blogový tím BUTLERS vám povie, aké sú základné prvky tohto nového štýlu a ako si môžete JAPANDI implementovať doma, napríklad na prestretom stole.

 

JAPANDI: ZOZNÁMTE SA SO ŠKANDINÁVIOU A JAPONSKOM

Boom škandinávskeho dizajnu je neprekonateľný a je ťažké si spomenúť na časy bez hygge vo vlastných štyroch stenách. Čas dať tomuto obľúbenému dizajnu svieži vzhľad. Japandi (niekedy označované ako škandinávske alebo Japanordic) je vyšperkovaná verzia škandinávskeho štýlu a je spojením vyššie uvedeného a minimalistickej estetiky japonského dizajnu.

Japonsko je krásnym stretnutím dvoch svetov, ktoré sa spájajú v harmonický celok do úplne nového vzhľadu. Severská jednoduchosť a teplá, útulná atmosféra, ktorá je označovaná ako „hygge“, sa stretáva s eleganciou, harmóniou a jednoduchosťou Ďalekého východu.

Japandi navyše dokazuje, že tieto dva spôsoby života majú niečo spoločné. Oba napríklad oceňujú používanie prírodných a udržateľných materiálov; oceňujú vysokú kvalitu a funkčnosť, neutrálne farby a rešpektujú remeselné spracovanie. Japandi však nie je len prenesením oboch štýlov interiéru, ale úplne novým štýlom s veľmi individuálnymi vlastnosťami. Navyše niečo, čo sa osvedčilo v škandinávskom a japonskom dizajne, je dôsledne implementované aj v Japandi. Napríklad výhody Japandi z poznatkov japonského učenia Feng Shui (harmonický bytový dizajn), ktoré hovorí, že doma sa cítite príjemne len vtedy, keď energia (Qi) môže voľne prúdiť.

 

Menej je niekedy viac: minimalizmus je najdôležitejšou charakteristikou Japandi, ktorá je tiež založená na japonskom princípe jasnosti kanso.

 

HLAVNÉ ČRTY JAPANDI

V každom prípade jednou z najdôležitejších vlastností Japandi je jednoduchý a minimalistický interiér. Nábytok a doplnky majú vysokú funkčnosť a jednoduchosť a používajú sa redukovaným spôsobom. Tento prístup je inšpirovaný japonským princípom kanso (jasnosti), ktorý je proti chaosu a neustálemu hromadeniu materiálnych vecí. Zmenšený interiér dopĺňa niekoľko výrazných kúskov s jedinečným charakterom, ako je dedičstvo s patinou.

Okrem toho Japandi hovorí „Zanechať medzery si vyžaduje odvahu“. Prázdny priestor (japonsky nazývaný „ma“) je populárny pohľad, pretože odhaľuje skutočne dôležité veci v našich životoch.

Aby sa nový trend bývania mohol presunúť aj do vášho domova, je najlepšie dbať na nasledovné:

 

- Dbajte na čisté tvary a transparentný dizajn;

- Uprednostňujte funkčnosť;

- Udržujte poriadok a prázdnotu v izbách;

- Používajte prírodné materiály (škandinávske: svetlé drevo, japonské: tmavé drevo, bambus, ratan, papier, kameň) a dbajte na vysokú kvalitu (napr. organická bavlna, ľan);

- Používajte jednoduché, teplé a prirodzené textúry;

- Používajte neutrálne farby (škandinávske: svetlé tóny vs. japonské: tlmené zemité tóny, čierna, červená);

- Skombinujte neutrálny farebný svet s vysoko kontrastnými farbami (napr. čierna, výrazná modrá, žiarivo ružová);

- Umocnite prírodnú atmosféru zelenými rastlinami (napr. bonsai, bambus);

- Menej je viac: šetrite s dekoráciou;

- Ozdobte sa jedinečnými doplnkami, ktoré sú patinované a charakteristické (pamätajte, podľa Wabi-Sabiho „krása spočíva v nedokonalosti“).

 

Asymetrické organické tvary, ručná práca a jednoduché zemité tóny: nie nadarmo nesie naša séria riadu názov JAPANDI.

 

STOLOVÁ DEKORÁCIA V MINIMALISTICKOM ŠTÝLE JAPANDI

Nielen v obývačke a spálni si môžete zariadiť jedálenský stôl v štýle Japandi. Samozrejmosťou je obmedzené používanie dekoratívnych prvkov a jednoduchého nábytku. Namiesto obrusu je najlepšie ho položiť priamo na holý drevený stôl alebo na subtílne prestieranie z prírodných materiálov s hrubšou štruktúrou ako je morská tráva. Ak by to ale mal byť rozhodne obrus alebo behúň, dbajte aj na prirodzený materiál. Prestieranie môže byť buď v tlmených farbách, alebo napríklad v tmavej farbe pre výrazný akcent.

 

Remeselné spracovanie: Opakované ponorenie robí každú časť našej série riadu JAPANDI jedinečnou.

 

Vrcholom stola je jednoznačne riad. A pre dokonalý japonský stôl sa ručne vyrobený riad naozaj hodí. Asymetrické a organické tvary, estetika, jednoduchá farebnosť a drobné hrbolčeky – to charakterizuje riad, ktorý sa perfektne hodí k prestretému stolu v štýle Japandi.

Čo sa týka dekorácie, stačí zvoliť pár jednoduchých doplnkov. Váza, do ktorej vložíte jemnú vetvičku (napríklad čerešňový kvet alebo vlákno sušenej bavlny) a minimalistický svietnik - to je všetko, čo potrebujete, aby ste si užili japonský pocit života vo svojom dome.

 

 

Zdieľajte to s ostatnými!
Naozaj chcete zmazať položku z košíka?
 
 
Zmazať