Tipy pre pestovanie balkónových rastlín a výsadbu do kvetináčov


2024. 4. 16. | Mária

Tipy pre pestovanie balkónových rastlín a výsadbu do kvetináčov

Ahoj, jar! Rastliny, kvety a bylinky oživia domov v štýlových kvetináčoch ZINC.

 

Zaboriť ruky do studenej hliny, vôňa čerstvej zelene a hľúz, z ktorých čoskoro vyrašia prvé kvety a výhonky: Aj bez vlastnej záhrady si môžete doma vytvoriť kúsok prírody. Od kvetináčov po malé záhony v kvetináčoch, od políc po rastlinné rebríky pre vertikálne záhradníčenie: aj ten najmenší balkón môže na jar ožiť farebnými kvetmi a zazelenať sa napríklad bylinkami!

Náš návod krok za krokom vám ukáže, na čo si dať pri pestovaní balkónových kvetov pozor a ako najlepšie postupovať.

 

SPRÁVNY ČAS NA VÝSADBU

Kuchynské bylinky zo supermarketu treba ihneď po zakúpení presadiť. Na balkóne upútajú pozornosť modré hyacinty a žlté prvosienky.

Každý balkónový záhradník má trochu iné postupy. Niekto začína s výsadbou drobných cibuľovín na jeseň, iný o výsadbe na balkóne uvažuje až s prvými miernymi jarnými teplotami. Správna doba pre výsadbu samozrejme závisí aj od samotných rastlín. Zatiaľ čo letné kvitnúce rastliny je najvhodnejšie vysádzať do črepníkov alebo malých kvetináčov v apríli, ruže možno vysádzať v októbri rovnako ako v marci.

Či už si vyberiete akékoľvek načasovanie, radovať sa zo zelene na balkóne je možné po celý rok. Pretože v každom správnom záhradníctve majú veľký výber krásnych a už kvitnúcich rastlín, ktoré stačí iba presadiť a zasadiť do kvetináča. Ani bylinky, ovocie a zeleninu nemusíte sami vysievať. Použite mladé rastliny a sadenice. Po krátkom čase ich môžete vysadiť na záhon alebo do kvetináča. Bazalku zo supermarketu treba naopak presadiť ihneď, pretože plastové nádoby sú často príliš malé a majú tendenciu rastlinu poškodiť. Takto je možné váš balkón bez väčšej námahy premeniť na vlastný malý zelený a dokonca aj jedlý raj.

Dobré vedieť: Na jar a v lete je možné aj mnoho izbových rastlín presťahovať von. V prvých 14 dňoch však dbajte na to, aby si zelené rastliny pomaly zvykali na slnko. Príliš veľa priameho svetla môže listy spáliť.

 

KROK ZA KROKOM: S RASTLINAMI NA KVITNÚCI BALKÓN



Od módnej béžovej po pastelovo modrú: kvetináče a črepníky z našej série ZINC prinášajú do domu, na balkón a terasu závan čerstvého vzduchu.

 

PRÍPRAVA

Na niektorých balkónoch nie je veľa miesta na vysádzanie a presádzanie, ale to zvládnete nakoniec aj vo vnútri. Na podlahu rozložte starú deku, igelit, ktorý vám zostal od posledného maľovania alebo iba noviny. Vďaka tomu po výsadbe všetko ľahko a rýchlo upracete.

AKÉ VYBRAŤ RASTLINY?

Klasické balkónové rastliny, ako sú prvosienky alebo cibuľoviny, napríklad hyacinty a narcisy, sa ľahko ošetrujú a bodujú svojím farebným vzhľadom. Či už v jednotlivých kvetináčoch na podlahe, v závesnom koši alebo dokonca v podlhovastom kvetináči na balkónovej mreži; pokiaľ kvety nebudú vystavené príliš prudkému slnku, dostane sa k nim aspoň trocha tieňa a sem tam ľahký vánok, nemalo by sa nič pokaziť.

Na slnečné stanovište sa hodí aj ľahko udržiavateľná a jemne voňajúca levanduľa, vždyzelené dreviny, ako je krušpán, svieža hortenzia alebo kuchynské bylinky, ako je rozmarín, bazalka a tymián. Pokiaľ naozaj nemáte vôbec nadanie na záhradníčenie, namiešajte medzi živé rastliny pár umelých kvetov.


AKÉ KVETINÁČE PRE RASTLINY?

Pestrofarebné zinkové kvetináče pekne vyzerajú a vydržia aj premenlivé aprílové počasie. Navyše nehrdzavejú, takže si zachovajú svoju krásnu farbu aj vo vetre a daždi. Vďaka odnímateľnému držadlu je možné ich ľahko odložiť alebo zavesiť.

 

KROK 1: UVOĽNENIE KOREŇOV PRED VÝSADBOU

Opatrne uvoľnite koreňové baly, aby lepšie rástli.

Pred vybratím rastliny z plastového kvetináča skontrolujte, či sa korene už dostali cez otvory na dne kvetináča. V takom prípade korene opatrne vytiahnite, aby sa nepolámali. Potom prsty ľahko uvoľnite korene a opatrne oklepte starú hlinu. Tým sa ku koreňovému balu a hľuze dostane čerstvý vzduch a jemné korene v novej pôde rýchlejšie zakorenia.

 

KROK 2: NASYPTE ZEMINU DO KVETINÁČA

 

Čerstvá pôda bohatá na živiny poskytuje rastlinám optimálnu starostlivosť.

Najprv nasypte do kvetináča čerstvú zeminu a potom do neho umiestnite kvet. Korene sa nedotýkajú dna kvetináča a majú k dispozícii mäkký a na živiny bohatý substrát. Množstvo potrebnej zeminy závisí od výšky kvetináča. Malo by jej však byť toľko, aby kvety neboli v kvetináči príliš hlboko a kvety a listy sa mohli rozprestrieť.

Dôležité: Zemina v kvetináči už obsahuje mnoho dôležitých živín, takže rastliny sú dobre zásobené. Po presadení alebo výsadbe nie je často nutné ďalšie hnojenie.



KROK 3: PRITLAČTE ZEMINU K RASTLINÁM

Zeminu trochu pritlačte, aby sa kvety pevne uchytili.

Teraz dosypte zeminu nad rastlinu tak, aby bola zásobená zo všetkých strán a zhora. U hyacintov alebo narcisov by však cibule nemali byť úplne zasypané, môžu trochu vykukovať.

Zeminu treba prstami jemne pritlačiť, aby rastliny a kvety mali pevnú oporu a pri vetre a počasí sa neohýbali.



KROK 4: NEZABUDNITE RASTLINY ZALIEVAŤ!

 

Po zaschnutí vrchnej vrstvy pôdy je najlepšie kvetináč zalievať kanvou. Potom sa všetko krásne zazelená a rozkvitne.

Či už sa jedná o balkónové kvety alebo kuchynské bylinky: akonáhle sú všetky rastliny presadené do nového kvetináča, prichádza na rad zálievka. Rastliny majú najradšej už odstátu vodu z vodovodu. Zalievajte pomaly a dajte si pozor na množstvo vody, dôležité je rastlinu „neutopiť“.

Otvor na dne kvetináča umožňuje odtok prebytočnej vody, takže nedochádza k premokreniu. U kvetináčov bez otvoru dbajte na to, aby ste nezalievali príliš veľa a príliš často, ale iba tak, aby bola pôda dobre zvlhčená.

Malý tip: Bazalku zalievajte zospodu, aby ste predišli chorobám, ako sú hubové infekcie. Rozmarín zase potrebuje v pravidelných intervaloch čerstvú vodu z vodovodu, pretože na rozdiel od väčšiny ostatných rastlín potrebuje vápnik.

 

 

Zdieľajte to s ostatnými!
Naozaj chcete zmazať položku z košíka?
 
 
Zmazať